Czy grzejniki elektryczne zużywają dużo prądu? Ile kosztuje ich codzienna praca? Czy można zmniejszyć koszty energii elektrycznej bez rezygnacji z komfortowej temperatury?
Jeśli szukasz energooszczędnego grzejnika elektrycznego, najważniejsze jest, aby nie skupiać się wyłącznie na jego mocy znamionowej ani na reklamowanych przez producenta funkcjach oszczędzania energii. Rzeczywisty koszt zależy od liczby godzin pracy ogrzewania, ustawionej temperatury, izolacji domu oraz ceny za każdą kWh energii elektrycznej.
Grzejnik elektryczny o mocy 1000 W, 1500 W lub 2000 W może być odpowiednim rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczenia, ale jego miesięczne zużycie będzie się różnić w zależności od sposobu użytkowania. Ponadto funkcje takie jak termostat cyfrowy, programowanie tygodniowe i wykrywanie otwartego okna mogą pomóc uniknąć niepotrzebnego zużycia energii.
W tym poradniku wyjaśniamy, ile miesięcznie kosztuje eksploatacja grzejnika termicznego, jak obliczyć ten koszt oraz jakie funkcje warto uwzględnić przy wyborze wydajnego modelu do domu.

Czy grzejnik elektryczny zużywa dużo prądu?
Grzejnik elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło. Dlatego jego zużycie zależy głównie od mocy elektrycznej oraz czasu ogrzewania.
Na przykład urządzenie o mocy 1500 W zużywa 1,5 kWh na każdą godzinę ciągłej pracy z mocą znamionową. Nie oznacza to jednak, że zużywa taką ilość w każdej godzinie, przez którą pozostaje włączone.
Gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta wybrana temperatura, termostat może zmniejszyć moc grzewczą lub ją przerwać. Rzeczywiste zużycie będzie zależeć od strat ciepła w pomieszczeniu oraz od tego, jak często urządzenie będzie musiało ponownie rozpocząć ogrzewanie.
Energooszczędny grzejnik elektryczny: obliczanie kosztów energii elektrycznej na podstawie mocy znamionowej
Aby obliczyć koszt eksploatacji, użyj tego wzoru:
Zużycie energii elektrycznej (kWh) = moc (kW) × efektywny czas pracy
Koszt energii elektrycznej = zużycie (kWh) × cena energii elektrycznej (€/kWh)
W poniższych przykładach przyjmiemy orientacyjną cenę 0,20 €/kWh. Nie jest to uniwersalna taryfa ani prognoza cen: należy zastąpić ją rzeczywistą ceną podaną na rachunku za prąd.
Ile kosztuje korzystanie z grzejnika termicznego o mocy 1000 W, 1500 W lub 2000 W?
| Moc | Zużycie w ciągu 1 godziny | Koszt na godzinę | Koszt przez 5 godzin | Koszt przez 8 godzin |
|---|---|---|---|---|
| 1000 W | 1 kWh | €0.20 | €1.00 | €1.60 |
| 1500 W | 1,5 kWh | €0.30 | €1.50 | €2.40 |
| 2000 W | 2 kWh | €0.40 | €2.00 | €3.20 |
Wartości te dotyczą ciągłej pracy z mocą znamionową. Jeśli termostat przerywa ogrzewanie przez część czasu, zużycie może być niższe.
Na przykład grzejnik o mocy 1500 W działający z pełną mocą przez pięć godzin zużyje 7,5 kWh, co przy cenie 0,20 €/kWh będzie kosztować 1,50 €.
Natomiast jeśli w ciągu tych pięciu godzin musi dostarczać ciepło odpowiadające trzem godzinom pracy z pełną mocą, zużyje 4,5 kWh, co będzie kosztować 0,90 €.
Ta różnica wyjaśnia, dlaczego rzeczywiste zużycie nie zależy wyłącznie od mocy podanej na etykiecie.
Ile miesięcznie kosztuje użytkowanie grzejnika elektrycznego?
Aby obliczyć miesięczny koszt, pomnóż dzienne zużycie przez liczbę dni użytkowania.
Poniższa tabela porównuje trzy wartości mocy z różnymi efektywnymi czasami pracy, przy założeniu użytkowania przez 30 dni i cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,20 €/kWh.
| Moc | Efektywne dzienne użytkowanie | Miesięczne zużycie | Szacowany miesięczny koszt |
|---|---|---|---|
| 1000 W | 3 godziny | 90 kWh | €18 |
| 1000 W | 5 godzin | 150 kWh | €30 |
| 1000 W | 8 godzin | 240 kWh | €48 |
| 1500 W | 3 godziny | 135 kWh | €27 |
| 1500 W | 5 godzin | 225 kWh | €45 |
| 1500 W | 8 godzin | 360 kWh | €72 |
| 2000 W | 3 godziny | 180 kWh | €36 |
| 2000 W | 5 godzin | 300 kWh | €60 |
| 2000 W | 8 godzin | 480 kWh | €96 |
Ważne: godziny w tej tabeli to równoważny czas pracy z mocą znamionową, a niekoniecznie liczba godzin, przez które grzejnik pozostaje włączony. W rzeczywistych warunkach termostat może powodować okresowe włączanie ogrzewania przez urządzenie.
Przykład praktyczny: grzejnik elektryczny o mocy 1500 W w salonie
Wyobraź sobie, że używasz grzejnika elektrycznego o mocy 1500 W przez sześć godzin dziennie, ale termostat utrzymuje ciepło, uruchamiając urządzenie w wymiarze odpowiadającym trzem godzinom dziennie z pełną mocą.
Obliczenia wyglądałyby następująco:
Moc znamionowa: 1,5 kW.
Równoważny czas pracy: 3 godziny dziennie.
Dzienne zużycie: 1,5 × 3 = 4,5 kWh.
Miesięczne zużycie: 4,5 × 30 = 135 kWh.
Miesięczny koszt przy stawce 0,20 €/kWh: 27 €.
Jeśli z powodu słabej izolacji urządzenie musiałoby grzać przez równowartość pięciu godzin dziennie z pełną mocą, miesięczny koszt wzrósłby do 45 €.
Dlatego dwa gospodarstwa domowe korzystające z tego samego modelu przez sześć godzin dziennie mogą mieć różne rachunki za prąd. Temperatura na zewnątrz, okna, ściany i ustawiona temperatura wpływają na ilość ciepła potrzebną w pomieszczeniu.
Który grzejnik elektryczny zużywa najmniej energii?
Grzejniki ceramiczne mają rdzeń magazynujący ciepło, który może nadal oddawać je przez pewien czas po zakończeniu dostarczania energii przez element grzejny.
Ta cecha może zapewniać bardziej stopniowe odczuwanie ciepła i pomagać rozłożyć oddawanie ciepła w czasie.
Jednak magazynowanie ciepła nie oznacza automatycznie, że urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej, aby dostarczyć taką samą ilość użytecznego ciepła. Opór elektryczny grzejników praktycznie całą zużywaną energię elektryczną zamienia na ciepło w pomieszczeniu, choć różnią się one szybkością reakcji, rozprowadzaniem ciepła i sposobem jego regulacji.
Grzejnik ceramiczny może być dobrym wyborem, jeśli cenisz stopniowe nagrzewanie i oddawanie ciepła po wyłączeniu. Konwektor może być atrakcyjny, jeśli zależy Ci na szybkiej reakcji. W obu przypadkach regulacja i nawyki użytkowania mają kluczowe znaczenie dla kontroli rachunku za prąd.
Może Cię zainteresować:
- Grzejniki ceramiczne: zasada działania, zalety, koszty i poradnik zakupowy
- Grzejnik ceramiczny a konwektor
Jak oszczędzać energię dzięki energooszczędnemu grzejnikowi elektrycznemu
Moc to tylko jeden z czynników wpływających na koszty. Wybierając energooszczędny grzejnik elektryczny, należy również wziąć pod uwagę sposób jego użytkowania oraz to, ile ciepła traci pomieszczenie.
1. Termostat: utrzymywanie temperatury bez ciągłego ogrzewania
Termostat cyfrowy pozwala ustawić temperaturę i regulować pracę grzejnika, aby ją utrzymywać.
Na przykład po ustawieniu temperatury 20 °C urządzenie nie musi nadal ogrzewać z pełną mocą, gdy pomieszczenie osiągnie tę temperaturę. Gdy pomieszczenie się ochłodzi, urządzenie ponownie dostarczy tyle ciepła, ile potrzeba.
Dokładny termostat może zapobiegać przegrzewaniu i ułatwiać kontrolowanie zużycia energii. Nie zmniejsza jednak magicznie ilości energii elektrycznej potrzebnej do kompensowania strat ciepła w pomieszczeniu.
2. Programowanie tygodniowe: ogrzewanie tylko wtedy, gdy jest potrzebne
Programowanie pozwala dostosować harmonogram ogrzewania do codziennego rytmu dnia.
Możesz korzystać z trybu Komfort, gdy jesteś w domu, obniżać temperaturę podczas nieobecności i włączać tryb przeciwzamrożeniowy, gdy jest to właściwe.
Na przykład, jeśli zwykle wychodzisz z domu o 8:00 i wracasz o 18:00, utrzymywanie tej samej temperatury zapewniającej komfort przez cały dzień nie zawsze ma sens. Obniżenie jej podczas nieobecności może ograniczyć straty ciepła.
Programowanie tygodniowe pomaga również zapobiec ogrzewaniu pustego pomieszczenia tylko dlatego, że zapomniałeś wyłączyć grzejnik.
3. Tryb ECO: obniżenie temperatury docelowej
Tryb ECO zazwyczaj utrzymuje niższą temperaturę niż tryb Komfort. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu zmniejsza różnicę między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz, a tym samym ogranicza ilość traconego ciepła.
Rzeczywiste oszczędności zależą od tego, o ile obniżysz temperaturę, jak długo ją utrzymasz oraz od izolacji domu. Nie istnieje uniwersalny procent oszczędności, który dotyczyłby każdego gospodarstwa domowego.
4. Wykrywanie otwartego okna
Wietrzenie jest konieczne, ale pozostawienie włączonego ogrzewania podczas napływu zimnego powietrza może powodować straty energii.
Niektóre grzejniki mają funkcję wykrywania otwartego okna, która tymczasowo przerywa ogrzewanie lub zmniejsza jego moc po wykryciu nagłego spadku temperatury.
Ta funkcja może pomóc zapobiegać niepotrzebnemu zużyciu energii podczas wietrzenia. Jej skuteczność zależy od sposobu wykrywania spadku temperatury i warunków użytkowania.
5. Izolacja domu
Izolacja może mieć na zużycie energii równie duży wpływ jak wybór urządzenia.
Nieszczelne okna, zimne ściany, źle dopasowane drzwi i niewystarczająco ocieplone sufity sprawiają, że pomieszczenie szybciej traci ciepło.
Aby poprawić efektywność:
- Podczas korzystania z ogrzewania zamykaj drzwi i okna.
- Sprawdź, czy okna prawidłowo się zamykają.
- Na noc opuszczaj rolety, jeśli pomaga to ograniczyć utratę ciepła.
- Nie przykrywaj grzejnika ubraniami, zasłonami ani innymi przedmiotami.
- W pierwszej kolejności ogrzewaj pomieszczenia, z których korzystasz.
- Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb, unikając niepotrzebnie wysokich ustawień.
Jaki rodzaj energooszczędnego grzejnika elektrycznego jest najlepszy?
CIARRA oferuje różne rozwiązania dla osób, które chcą lepiej kontrolować ogrzewanie w domu: konwektor Wi-Fi, grzejniki ceramiczne z inteligentnym sterowaniem oraz model ceramiczny bez połączenia z internetem.
Główna różnica nie polega na tym, że jeden model zawsze zużywa mniej energii niż drugi, lecz na połączeniu mocy, technologii grzewczej, programowania i wygody sterowania.
Jak testujemy grzejniki elektryczne Ciarra
Podczas testowania grzejnika Ciarra włączamy go w domu, zamiast jedynie analizować jego specyfikację na papierze, i porównujemy go bezpośrednio z innymi modelami w zestawieniu. Wszystkie grzejniki Ciarra poddajemy trzem identycznym testom w tym samym pomieszczeniu, dostosowując metodę pomiaru do systemu sterowania zintegrowanego w każdym modelu (od tradycyjnych elementów sterujących po wyświetlacz cyfrowy lub sterowanie za pomocą inteligentnej aplikacji). Skupiamy się na rzeczywistych codziennych doświadczeniach: czasie potrzebnym na nagrzanie, koszcie energii utrzymania włączenia oraz skuteczności utrzymywania temperatury.
Trzy testy decydujące o wyniku Ciarra
Wydajność cieplna: rozpoczynamy od średniej temperatury w pomieszczeniu wynoszącej 17 °C i uruchamiamy urządzenie z maksymalną mocą na 90 minut. Umieszczamy termometry w odległości 1 m i 3 m, aby co 15 minut mierzyć zmiany temperatury, sprawdzając, ile czasu zajmuje odczuwalne nagrzanie oraz czy urządzenie nadal emituje ciepło po wyłączeniu.
Zużycie: przeprowadzamy 4-godzinny cykl, utrzymując temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 21 °C przy zamkniętych drzwiach i podłączonym mierniku energii. Dzięki temu możemy odnotować, przez jaki procent czasu urządzenie faktycznie pobiera energię elektryczną w stosunku do deklarowanej mocy.
Programowanie i funkcje smart: sprawdzamy skuteczność tygodniowych opcji programowania i łączności (takich jak aplikacja Ciarra lub sterowanie za pomocą). Oceniamy, jak dokładnie urządzenie włącza się i wyłącza o zaplanowanych godzinach, a także działanie blokady rodzicielskiej i systemu wykrywania otwartego okna.
Jak obliczamy wynik
Wynik końcowy każdego grzejnika Ciarra to zwykła średnia arytmetyczna z trzech kryteriów, z których każde jest oceniane niezależnie w skali do 10 (bez wag; wszystkie trzy mają jednakowe znaczenie):
- Wydajność cieplna
- Zużycie
- Programowanie
Uwaga dotycząca rankingu: wynik pokazuje, jak model wypada w tych trzech obiektywnych testach. Jego ostateczna pozycja w porównaniu zależy jednak również od czynników redakcyjnych, takich jak stosunek jakości do ceny, przydatność funkcji smart oraz rodzaj domu lub pomieszczenia, do którego jest przeznaczony.
| Kryterium porównania | CBHX20-B | Kuba (CBHT10E / 15E / 20E) | HAVEN (CBHTD10A-W / 15A-W / 15A-B / 20A-W) |
| Wynik testu | 8.8 | 9.0 | 9.5 |
| Typ produktu / zasada ogrzewania | Grzejniki konwektorowe (szklany panel, górny wylot powietrza) | Ceramiczne grzejniki akumulacyjne (pojedynczy rdzeń cieplny) | Suche grzejniki akumulacyjne ceramiczne · Podwójny rdzeń cieplny |
| Dostępne modele / moc | Jeden model o mocy znamionowej 2000W (nominalnie 1680–2000W) | 3 modele: 1000W / 1500W / 2000W | 3 modele: 1000W / 1500W / 2000W (w tym czarny model 15A-B) |
| Zasilanie | 220–240V~ 50/60Hz | 230V~ 50Hz | 230V~ 50Hz |
| Klasa elektryczna | Klasa I (wymagane podłączenie uziemienia) | Klasa II, podwójna izolacja (podłączenie uziemienia zabronione) | Klasa II, podwójna izolacja (podłączenie uziemienia zabronione) |
| Stopień ochrony | IP24 | IP24 | IP24 |
| Instalacja / okablowanie | Standardowe gniazdko elektryczne (wtyczka); montaż ścienny lub stojące na podłodze z nóżkami podpierającymi | Wymagane podłączenie stałe, instalacja przez wykwalifikowanego elektryka (w instrukcji wyraźnie wskazano: „nie podłączać za pomocą wtyczki”), 3 przewody, w tym przewód sterujący (pilote) | Wymagane podłączenie stałe, instalacja przez wykwalifikowanego elektryka (w instrukcji wyraźnie wskazano: „nie podłączać za pomocą wtyczki”), 3 przewody, w tym przewód sterujący (pilote) |
| Zakres regulacji temperatury | 5–35 °C | Komfort: 5–29 °C; ECO: automatyczne obniżenie temperatury o 3,5 °C (1,5–25,5 °C) | Komfort: 5–29 °C; ECO: automatyczne obniżenie temperatury o 3,5 °C (1,5–25,5 °C); kalibracja temperatury w zakresie ±9 °C |
| Poziomy mocy / Tryby | L (50% mocy) / H (maksymalna moc) / ECO / Programowanie tygodniowe UP / Wykrywanie otwartego okna | Komfort / ECO / Wstępnie zainstalowane programy P1, P2, P3 / Konfigurowalny program tygodniowy P9 / P (przewód sterujący) / Tryb przeciw zamarzaniu przy 7 °C | Tak samo jak w przypadku Kuby (P9 można konfigurować godzina po godzinie na panelu sterowania) |
| Timer wyłączania | 0–8 godzin | Brak niezależnego timera (dostępny za pośrednictwem programowania tygodniowego) | Brak niezależnego timera (dostępny za pośrednictwem programowania tygodniowego) |
| Inteligentna łączność | Wi-Fi 2,4G (Smart Life) | Brak funkcji sieciowych | Wi-Fi 2,4G, kompatybilne z TuyaSmart + Smart Life; częstotliwość radiowa 2412–2472 MHz, ≤19,5 dBm |
| Wyświetlanie zużycia energii | Nie określono | Kontrolka zmieniająca kolor w zależności od temperatury (≤19 °C zielony / 19–24 °C żółty / >24 °C czerwony) | Wyświetlanie zużycia energii i kosztów: konfigurowalna moc i taryfa (domyślnie 0,20 €/kWh), śledzenie kosztów za 1 dzień / 7 dni / 30 dni / 365 dni / poprzedni dzień, dostępna funkcja resetowania |
| Sezonowa efektywność energetyczna | Nie określono w instrukcji | 92.0% | 94.0% |
| Pobór mocy w trybie czuwania / bezczynności | Nie określono | 0,37 W (w trybie bezczynności: 0,41 W) | 0,42 W (w trybie bezczynności: 0,87 W) |
| Ograniczenia użytkowania według instrukcji | Wyraźnie wskazano: odpowiedni wyłącznie do dobrze izolowanych pomieszczeń lub do sporadycznego użytku | Nie określono ograniczeń | Nie określono ograniczeń |
| Montaż w łazience | Tylko strefa 2 lub obszar poza strefami | Tylko strefa 2 lub obszar poza strefami (norma NFC 15-100: odległość ≥60 cm od wanny lub prysznica) | Tylko strefa 2 lub obszar poza strefami (ten sam wymóg) |
| Zachowanie po zaniku zasilania | — | Zachowuje ustawienia, temperaturę i tryb termostatu; godzinę na zegarze trzeba ustawić ponownie | Tak samo jak w poprzednim modelu; ikona zegara na wyświetlaczu miga jako ostrzeżenie |
| Wspólne funkcje bezpieczeństwa | Wykrywanie otwartego okna (Kuba / HAVEN automatycznie przełącza się w tryb przeciw zamarzaniu 7 °C po wykryciu nagłego spadku; CBHX20-B wyłącza się automatycznie, jeśli temperatura spadnie o 4 °C w ciągu 30 minut, i uruchamia się ponownie, gdy wzrośnie o 2 °C) · Blokada klawiatury / blokada rodzicielska · Automatyczne wyłączenie podświetlenia po 3 minutach · Tylko do użytku domowego |
CIARRA CBHX20-B: konwektor Wi-Fi o mocy 2000 W
Cena katalogowa: 179,99 €
CIARRA CBHX20-B to konwektor elektryczny przeznaczony dla osób, które potrzebują szybko ogrzać pomieszczenie i chcą dostosować ogrzewanie do swojego harmonogramu. Jego aluminiowy element grzejny w kształcie litery X zapewnia szybką reakcję cieplną dzięki konwekcji naturalnej.
Dlaczego go polecamy
W cenie nieco powyżej 180 € model ten ma duży aluminiowy element grzewczy, który podczas testów osiąga rzeczywistą maksymalną moc 1950 W, a także tryb niskiej mocy zużywający rzeczywiście 1050 W. Termostat obejmuje zakres od 5 do 35 °C, a producent deklaruje ogrzewanie powierzchni do 20 m², czyli większej niż w przypadku kilku konkurencyjnych modeli o podobnej mocy znamionowej. W naszym zestawieniu oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny.
Oferuje trzy metody sterowania: łączność Wi-Fi, aplikację mobilną i wyświetlacz LED na samym urządzeniu. Ma również zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz certyfikat ochrony przed bryzgami wody IP24. Wyposażono go w programowalny timer od 1 do 8 godzin, który ogranicza czas użytkowania, a także w programowanie tygodniowe umożliwiające dostosowanie temperatury do codziennego harmonogramu.
Jest równie praktyczny po zamontowaniu na ścianie, jak i ustawieniu na podłodze, ponieważ wszystkie uchwyty, śruby i nóżki znajdują się w zestawie, więc przed zakupem nie trzeba decydować, jak go zamontować.
Słabe punkty
Nazwa modelu nie odzwierciedla dokładnie jego mocy. Na przykład, mimo że nosi nazwę „2000”, jego rzeczywista moc znamionowa wynosi 1950 W.
Podwójny sposób montażu + podłączenie przez wtyczkę: To jedyny z trzech modeli, który obsługuje przenośne ustawienie na podłodze i bezpośrednie podłączenie do gniazdka elektrycznego.
Timer bezpośredniego wyłączania (0–8 h): Modele Kuba i HAVEN oferują wyłącznie pełne programowanie tygodniowe.
Tryb połowy mocy (L) i zakres 5–35 °C: Umożliwia ręczne zmniejszenie mocy roboczej o połowę.
Dla kogo jest przeznaczony?👤
Najemcy lub osoby w wykończonych mieszkaniach: Dla osób szukających gotowego do użycia rozwiązania, które nie wymaga prac budowlanych ani elektryka i które można łatwo zabrać ze sobą przy przeprowadzce.
Ogrzewanie dodatkowe lub przejściowe: Idealne do domowych biur, dodatkowych sypialni, łazienek w strefie 2 lub tymczasowych miejsc pracy.
Użytkownicy preferujący zaprogramowane wyłączanie: Idealny dla osób, które chcą, aby ogrzewanie wyłączało się automatycznie w nocy, zamiast działać nieprzerwanie.

Główne zalety
✅ Wyposażony w bardzo wydajny aluminiowy element grzewczy (z wewnętrzną strukturą w kształcie litery X). Jest to pojedynczy kawałek aluminium z gęstymi żebrami, który szybko pochłania zimne powietrze, ogrzewa je i rozprowadza ponownie dzięki konwekcji. Oferuje rzeczywistą moc wyjściową 1950 W, łączność Wi-Fi i regulowany termostat w zakresie od 5 do 35 °C za niewiele ponad 180 €.
Główne wady❌
- Niewystarczająca wydajność w dużych lub słabo izolowanych pomieszczeniach.
- Brak akumulacji ciepła: pomieszczenie szybko się wychładza po wyłączeniu urządzenia.
- Programowanie tygodniowe zależy od połączenia z siecią Wi-Fi 2,4G.
- Programowanie tygodniowe można skonfigurować wyłącznie za pomocą aplikacji.
- Urządzenie klasy I: wymaga niezawodnego uziemienia. Sezonowa efektywność energetyczna nie została określona w instrukcji.
Kuba · Ceramiczne grzejniki akumulacyjne (CBHT10E / 15E / 20E) - 119,99 €
1000W / 1500W / 2000W · Brak połączenia z siecią · Pobór mocy w trybie czuwania 0,37 W · Obsługa przewodu sterującego
Powody, by go polecić
- 100% sterowania z panelu: Nie ma potrzeby rejestrowania kont ani łączenia się z sieciami Wi-Fi. Ustawienia zegara i programowanie P9 są konfigurowane bezpośrednio na urządzeniu.
- Ultraniskie zużycie w trybie czuwania wynoszące 0,37 W: Najniższa wartość spośród trzech porównywanych modeli (0,41 W w trybie bezczynności).
- Ceramiczny rdzeń akumulujący ciepło: Stopniowo i równomiernie oddaje ciepło, zapewniając komfort cieplny podobny do ogrzewania centralnego.
- Trzy opcje mocy (1000 / 1500 / 2000W): Umożliwiają wybór odpowiedniej mocy zależnie od wielkości pomieszczenia.
- Połączenie trzyprzewodowe z przewodem sterującym (pilote): Kompatybilne z programatorami przewodu sterującego powszechnie używanymi we francuskich instalacjach.
- Sezonowa efektywność energetyczna na poziomie 92,0%.
Słabe punkty (perspektywa porównawcza)
- Jego wartość (92,0%) jest niższa niż w modelu HAVEN (94,0%).
- Nie ma funkcji sieciowych ani zdalnego sterowania.
- Nie ma wyświetlacza informacji o kosztach energii elektrycznej; ma jedynie kolorową lampkę kontrolną (≤19 °C zielona / 19–24 °C żółta / >24 °C czerwona).
- Ma pojedynczy element grzejny, dlatego jego bezwładność cieplna jest mniejsza niż w systemach z podwójnym rdzeniem.
- Po przerwie w dostawie prądu należy ponownie ustawić godzinę, aby zachować dokładność programów tygodniowych.
Dla kogo został zaprojektowany?
- Osoby starsze lub użytkownicy preferujący prostotę: Intuicyjne sterowanie fizyczne bez komplikacji technologicznych.
- Domy, w których ważna jest prywatność i niski poziom promieniowania: Idealne dla osób, które wolą unikać urządzeń połączonych z siecią w domu.
- Domy z fabrycznie zainstalowanym okablowaniem sterującym: Umożliwia integrację z istniejącymi scentralizowanymi systemami sterowania.
Najważniejsze wyjątkowe zalety
- Pełna niezależność od Wi-Fi i aplikacji: Wszystkie funkcje są w całości obsługiwane za pomocą panelu sterowania urządzenia.
- Zoptymalizowane zużycie w trybie czuwania: 0,37 W.
HAVEN · grzejniki z suchym ceramicznym akumulatorem ciepła (CBHTD10A-W / 15A-W / 15A-B / 20A-W)
Podwójny rdzeń termiczny · sprawność 94,0% · monitorowanie kosztów · kalibracja ±9 °C · kompatybilność z dwiema aplikacjami
Powody, by go polecić
- Podwójny ceramiczny rdzeń akumulujący ciepło: Wyjątkowa konfiguracja tego modelu, zapewniająca największą zdolność zatrzymywania ciepła i ciągłe oddawanie ciepła.
- Monitorowanie kosztów energii elektrycznej: Umożliwia wprowadzenie mocy urządzenia i taryfy energii elektrycznej (domyślnie 0,20 €/kWh) w celu wyświetlania szacunkowych kosztów za 1 dzień, 7 dni, 30 dni, 365 dni lub poprzedni dzień.
- Kalibracja temperatury w zakresie ±9 °C: Umożliwia korygowanie rozbieżności między odczytem czujnika a rzeczywistą temperaturą odczuwaną w pomieszczeniu.
- Sezonowa efektywność energetyczna na poziomie 94,0%: Najwyższa w porównaniu.
- Podwójna kompatybilność z TuyaSmart i Smart Life: Łatwa integracja z istniejącymi ekosystemami inteligentnego domu.
- Opcje wykończenia: Dostępny w kolorze białym i czarnym (model 15A-B).
Słabe punkty (perspektywa porównawcza)
Moduł łączności zwiększa zużycie w trybie bezczynności do 0,87 W (zużycie w trybie czuwania: 0,42 W).
Konfiguracja programowania godzinowego i parametrów kosztów wymaga krótkiego okresu nauki.
Wymagana jest profesjonalna instalacja ze stałym okablowaniem wykonana przez wykwalifikowanego elektryka.
Kompatybilny wyłącznie z sieciami Wi-Fi 2,4 GHz.
Dla kogo został zaprojektowany?
Właściciele domów i osoby mieszkające w nich długoterminowo: dla osób poszukujących stałej, wydajnej i wysokowydajnej instalacji.
Użytkownicy świadomi zużycia energii: idealny dla osób, które chcą monitorować koszty ogrzewania w czasie rzeczywistym.
Główne pomieszczenia i salony: technologia podwójnego rdzenia utrzymuje stabilną i komfortową temperaturę w większych przestrzeniach.
Inteligentne domy: idealny do integracji z platformami TuyaSmart lub Smart Life.
Najważniejsze wyjątkowe zalety
Podwójny rdzeń termiczny + suche ceramiczne magazynowanie ciepła: zapewnia większą stabilność cieplną i dłuższą bezwładność cieplną.
Panel wyświetlający koszty i zużycie energii elektrycznej.
Kalibracja temperatury (±9 °C) i maksymalna sezonowa sprawność wynosząca 94.0%.
Który grzejnik CIARRA oferuje najlepszy balans między zużyciem energii a wygodą?
Porównując koszty, pamiętaj, że grzejnik o mocy 1,000 W działający z pełną mocą przez trzy godziny zużywa 3 kWh dziennie, podczas gdy grzejnik o mocy 2,000 W zużywa 6 kWh w tych samych warunkach.
Jeśli jednak urządzenie o większej mocy musi pracować krócej, aby osiągnąć żądaną temperaturę, różnica w rzeczywistym zużyciu może być mniejsza. Najważniejsze jest porównanie urządzeń odpowiednich do tego samego pomieszczenia i użytkowanych w podobnych warunkach.
Najczęściej zadawane pytania
Czy ceramiczne grzejniki termiczne zużywają mniej prądu?
Rdzeń ceramiczny może magazynować ciepło i stopniowo je uwalniać, ale nie gwarantuje to niższego zużycia energii przy wytwarzaniu takiej samej ilości użytecznego ciepła. Oszczędności zależą przede wszystkim od termostatu, programowania, wybranej temperatury i izolacji pomieszczenia.
Czy tryb ECO rzeczywiście obniża rachunek za prąd?
Może pomóc obniżyć koszty, ponieważ utrzymuje niższą temperaturę docelową niż tryb Comfort. Zaoszczędzona kwota zależy od obniżenia temperatury, czasu jego trwania oraz warunków termicznych w domu.
Czy grzejnik termiczny z Wi-Fi jest lepszy?
Wi-Fi jest przydatne, jeśli chcesz zmieniać harmonogramy z telefonu, zdalnie wyłączać urządzenie lub dostosowywać ogrzewanie do zmiennego trybu dnia. Jeśli zawsze przestrzegasz tego samego harmonogramu, wystarczający może być model z wbudowanym programowaniem.
Jaką temperaturę wybrać, aby oszczędzać energię?
Warto wybrać temperaturę, która zapewnia komfort bez przegrzewania pomieszczenia. Ogólnie wiele osób ustawia około 19–21 °C w użytkowanych pomieszczeniach, dostosowując ustawienie do aktywności, ubioru i preferencji. Obniżenie temperatury podczas nieobecności może pomóc zmniejszyć zużycie energii.
Podsumowanie
Wybierając grzejnik termiczny o niskim zużyciu energii, nie skupiaj się wyłącznie na mocy ani deklaracjach oszczędności energii. Sprawdź zalecaną moc do pomieszczenia, dokładność termostatu, programowanie tygodniowe, tryb ECO oraz charakterystykę swojego domu.
Jeśli zależy Ci na szybkim nagrzewaniu i mobilności, odpowiedni może być konwektor, taki jak CIARRA CBHX20-B. Jeśli wolisz ogrzewanie ceramiczne i proste sterowanie, ciekawą alternatywą będzie model CIARRA bez Wi-Fi. Jeśli cenisz zdalne zarządzanie, modele smart pozwalają dostosować ogrzewanie do Twojego harmonogramu.






